Kontynuując tradycję lat ubiegłych, w sobotę 17 października uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy w tym roku szkolnym pod opieką p. Pauliny Czerenko oraz p. Wojciecha Barszcza wzięli udział w sobotnich wykładach dla gimnazjalistów w ramach zajęć otwartych z fizyki.
Wykład pt.”Zjawiska optyczne w przyrodzie” prowadził dr hab. Andrzej Wysmołek, prof. UW. Znamy już odpowiedzi na często stawiane sobie pytania : dlaczego tęcza jest kolorowa, dlaczego niebo jest niebieskie, a słońce o zachodzie jest czerwone? Czy nasze oczy zdolne są dostrzec coś więcej niż światło widzialne?
Podczas wykładu podejmowaliśmy próbę odpowiedzi na te i inne pytania związane ze światłem.
Przekonaliśmy się, że oprócz światła widzialnego istnieje światło podczerwone i ultrafioletowe. Wiemy, że nasze oczy nie są czułe na światło ultrafioletowe, ale mogliśmy wykryć jego obecność badając świecenie różnych substancji pod jego wpływem- zastosowanie w testowaniu prawdziwości banknotów (zdjęcia poniżej:))
Innym rodzajem światła jest promieniowanie podczerwone. Możemy je badać dzięki takim urządzeniom jak kamera termowizyjna, która „widzi” otaczający świat zupełnie inaczej niż do tego przywykliśmy. Widzieliśmy rozkład temperatury na naszym ciele , a także „ślady termiczne” na książce dotkniętej ręką:)
Wykorzystując kamerę termowizyjną pokazaliśmy, że ciekły azot jest rzeczywiście zimny, ale mimo to usmażymy na nim jajko…
Wykłady te organizowane są przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Towarzyszą im liczne doświadczenia i pokazy. Stanowią one doskonałe uzupełnienie lekcji szkolnych. Zajęcia prowadzą najlepsi wykładowcy i demonstratorzy Wydziału Fizyki UW.
Dla tych, którzy nie byli pozostaje tylko obejrzeć zdjęcia i wpisać się już na kolejne wykłady „Drgania i fale”, które odbędą się 14 listopada.
Galeria zdjęć kliknij