Wilanowski Plebiscyt Sportowy 2023/2024
ODYSEJA UMYSŁU
"Odyseja Umysłu uczy młodych ludzi stawiać czoła zmianom, zaszczepia w nich radość z nauki i wiarę we własne zdolności osiągania tego,
co inni mogliby uznać za niemożliwe."
Dr Sam Micklus – twórca Odysei Umysłu
Aktualności
Relacja z konkursu EDYCJA 2014
9 marca szkolna drużyna Odysei Umysłu przeszła regionalne eliminacje międzynarodowego konkursu Odyseja Umysłu! Dziewczyny znalazły się w najliczniejszej grupie- problem długoterminowy "Strachy na lachy", który wybrały, rozwiązywały aż 22 drużyny, z czego na finał ogólnopolski do Gdańska przeszły 4!
W dniach 28-30 marca 2014 roku 7 uczennic: Kamila Pyrka, Natalia Radomska, Patrycja Paszkowska, Weronika Zawadzka, Wiktoria Krupińska, Weronika Gajowiak, Ola Drewniak z klas piątych SP 169 - Zespołu Szkół nr 123 wzięło udział w 23 Ogólnopolskich Finałach Międzynarodowego Konkursu „Odyssey of the Mind”, organizowanego pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej w Gdańsku . Szkolna drużyna Odyseuszy stworzyła fantastyczny spektakl
z ciekawymi postaciami, wielofunkcyjnymi dekoracjami oraz humorystycznym scenariuszem. Spektakl opowiadający o niby-nawiedzonym „domu strachów” przedstawiał rozwiązanie konkursowego problemu długoterminowego „Strachy na lachy”, który ogłoszony był jesienią 2013 roku. Uczennice musiały zastosować efekty specjalne mające w zamyśle przerazić każdego, kto w owo miejsce trafi – okazuje się jednak, że zamiast tego odnoszą zupełnie inny skutek a cała ta „straszna” historia kończy się w niespodziewany, niestandardowy sposób!Dziewczyny pod okiem trenera- p. Joasi Sarzyńskiej przygotowywały się do konkursu rozwiązując również zadania krótkoterminowe, polegające na twórczym wymyślaniu rozwiązań problemów na czas. W eliminacjach regionalnych tworzyły historię na podstawie zbioru przedmiotów, w Gdańsku zaś wykazały się niesamowitą współpracą przy rozwiązaniu problemu konstrukcyjnego- przenoszeniu piłeczek pingpongowych z jednego pola na drugie, bez wchodzenia na nie, za pomocą stworzonych przez siebie konstrukcji z wykałaczek, skrawka taśmy klejącej, skromnej ilości plasteliny, kartki papieru.
Nasza drużyna w finałach ogólnopolskich w swojej kategorii zajęła 9 miejsce. Odyseusze to marzyciele, pięknie byłoby się udać w dalszą podróż na finały do USA ( I miejsce) lub Czech
( II miejsce), ale w „Odysei Umysłu „ i tak każdy jest zwycięzcą - dziewczyny nieustannie przekonują się o tym, wykazując się kreatywnością, niezłomnością i radością z pracy zespołowej.
Do tego wyjazd nad morze był wspaniałą wycieczką: długo w pamięci zostanie długi spacer po sopockiej plaży, pyszna pizza, urocza kwatera na Gdańskiej Starówce, zabawa integracyjna w Stoczni Gdańskiej oraz występy w tak eleganckim miejscu jak Filharmonia Bałtycka! To wszystko było możliwe dzięki dofinansowaniu przez Urząd Dzielnicy m.st. Warszawy-Wilanów (serdecznie dziękujemy za szybką pomoc p. Burmistrzowi Ludwikowi Rakowskiemu ! ) oraz Radzie Rodziców ZS
nr 123. Dziewczyny postanowiły też zawalczyć same o środki na wyjazd- upiekły ciasta i zrobiły kiermasz, na którym zebrały 200 zł!Relacja z Konkursu EDYCJA 2013
Dziewczyny doskonale poradziły sobie z tzw. spontanem: perfekcyjnie rozwiązały problem konstrukcyjny, przydała się im umiejętność współpracy oraz podejmowania szybkich decyzji. Po spontanie nastapiłą chwila relaksu: robótki reczne w strefie kreacji - powstały wspaniałe korony. Ukoronowana została oczywiście pani Joasia - trenerka dziewczyn. Była też chwila na zjedzenie II śniadania oraz "podglądanie" jak inne drużyny wykonały dekoracje do swoich przedstawień i jakie miały pomysły na przedstawienie. Było też wspólne zdjęcie z szopem Omerem - maskotką Odysei!
Czas szybko mijał a tu trzeba było się przygotować do występu przed sędziami. Chwilę też twało oczekiwanie na wejście do sali występów - drużyna musiała omówić dokumentację występów: kosztorys, oświadcznia medialne, opis stylu i inne. Wreszcie sam występ w którym ważny jest pomysł, sposób jego przedstwienia, głośne mówienie /na scenie nie ma mikrofonów/, śpiew, dekoracje, sprawne ich rozstawianie, obsługa magnetofonu..... to wszystkow czasie 8 minut.
Czy poszło dobrze? Bardzo dobrze! Dziewczyny dały z siebie wszystko mimo ogromnego stresu, także w momencie pomyłki - puszczenie nie tego podkładu muzycznego co trzeba, a także mimo złego samopoczucia Kamili / ach ta gorączka!/, i Marysi /czego domaga się mój brzuch w tak ważnym momencie?!/.
Super robota! Ekstra impreza! Do zobaczenia za rok!
Inne fotki z konkursu>>> kliknij na zdjęcie>>>>
UWAGA!
Trzymajcie kciuki za naszą drużynę, która już 3 marca 2013 roku, w niedzielę podczas eliminacji warszawskich wystąpi przedstawiając przed jury Odysei Umysłu ora przed publicznością rozwiązanie problemu teatralnego pt. "Przebojowa architektura":
Drużyna:
/czwartoklasistki: Zosia Grzybowska, Patrycja Paszkowska, Marysia Bosacka, Kamila Pyrka, Natalka Radomska, Kasia Kosewska, Weronika Gajowiak/ :
stworzy i zaprezentuje autorskie przedstawienie, w którym pojawi się replika jakiejś udokumentowanej konstrukcji architektonicznej, wzniesionej między 1000 a 1600 rokiem naszej ery. Podczas spektaklu „znikną” trzy dzieła sztuki, a dwie postacie wyruszą na ich poszukiwanie. Kiedy zaginione arcydzieła już się odnajdą – zostaną w jakiś sposób włączone we wspomnianą replikę budowli… Zespół przygotuje ponadto dwie piosenki, a każdej z nich towarzyszyć będzie jakiegoś rodzaju układ choreograficzny.
PRÓBY:
IDEA
Odyseja Umysłu jest to stworzony w 1978 roku przez C. Samuela Micklusa program edukacyjny organizowany przez fundację Odyssey of the Mind mający na celu rozwijanie zdolności twórczych i zachęcanie do kreatywnego rozwiązywania problemów.
Celem Odysei Umysłu jest inspirowanie rozwoju kreatywnego i krytycznego myślenia poprzez zachęcanie do twórczego rozwiązywania problemów. Uczestnicy programu samodzielnie analizują różnorodne zadania, poszukują możliwości rozwiązania ich i trenują dochodzenie do rozwiązania dzięki wysiłkowi grupy.
Głównymi wymogami stawianymi przed uczestnikami programu są:
- Samodzielne tworzenie rozwiązań (bez podpowiedzi i ingerencji ze strony osób trzecich).
- Odpowiedzialność za własne pomysły i proponowane rozwiązania.
- Szacunek dla odmiennych osobowości, pomysłó i poglądów, który przekłada się na dobrą współpracę w grupie
Odyseja Umysłu® to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.
Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem. Zachęcamy ich, by działali w duchu innowacji – łamiąc schematy i przyzwyczajenia, i w duchu kooperacji – z otwartością na pomysły i opinie innych. Stawiamy przed nimi wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów. Jesteśmy przekonani, że w dzisiejszych czasach warto kształcić inicjatorów, nie imitatorów; ryzykantów, nie replikantów; pomysłodawców, nie podwykonawców.
METODA
Odyseja Umysłu to konkurs twórczego rozwiązywania problemów. Odyseusze pracują w drużynach, które reprezentują szkoły lub inne placówki edukacyjne i zazwyczaj liczą od 5 do 7 osób. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, który integruje grupę oraz organizuje i moderuje jej pracę, ale nie sugeruje ani nie narzuca dzieciakom własnych pomysłów.
W naszej szkole odbywają się zajęcia prowadzone metodą Odysei Umysłu:
"Bystrzaki": drużyna uczniów z kl. II B oraz III A
"Bystrzaki": drużyna uczniów z klasy IV A i B
"Trening twórczego myślenia": drużyna uczniów z kl. II A oraz III B
"Mosty": Kuba Kotowski, Kuba Lempke, Jul"Wieia Gorzelak / kl. III B/, Marek Szeliga, Iman Qanadilo, Basia Ben Said / kl. II A/
"Wieża, której nie zdmuchnie wiatr " "Stroje karnawałowe"
Nasi trenerzy Odysei Umysłu:
-p. Joasia Sarzyńska: pedagog, wychowawca świetliy, lider szkolnego zespołu wspierania uzdolnionych
-p. Agnieszka Gmaj: pedagog, terapeuta pedagogiczny, nauczyciel wychowania do życia w rodzinie
-p. Karolina Klech: nauczyciel języka polskiego
Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć Problemów Długoterminowych. Drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. Uczestnicy razem analizują zadanie i zastanawiają się, jak można sobie z nim poradzić. Następnie wspólnie decydują jak to, co w ich pomysłach najlepsze, połączyć w 8-minutową prezentację – którą na wiosnę przedstawią sędziom oraz publiczności. Podczas konkursu zespół musi się także zmierzyć z Problemem Spontanicznym – niepowtarzalnym zadaniem-niespodzianką, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzy w zaledwie kilka minut.
Nasi uczniowie przygotowują się do konkursu w następnym roku (2013).
Odyseusze współzawodniczą ze sobą w czterech grupach wiekowych. Drużyny, które w poszczególnych kategoriach uzyskają najlepsze wyniki na Eliminacjach Regionalnych, awansują do Finału Ogólnopolskiego. Jego zwycięzcy mogą z kolei reprezentować Polskę na Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych.
I grupa wiekowa (do klasy piątej szkoły podstawowej)
II grupa wiekowa (od klasy szóstej szkoły podstawowej do klasy drugiej gimnazjum)
III grupa wiekowa (od klasy trzeciej gimnazjum do klasy maturalnej)
IV grupa wiekowa (studenci)
Chcesz wiedzieć więcej?
Zajrzyj na: http://odyseja.org/