Wilanowski Plebiscyt Sportowy 2023/2024
Szkolny Festiwal Nauki
IV FESTIWAL NAUKI
"ORŁY W LABORATORIUM"
20 XI 2014
III FESTIWAL NAUKI
"ORŁY W LABORATORIUM"
21 XI 2013
II FESTIWAL NAUKI
"ORŁY W LABORATORIUM"
22 XI 2012
W dniu 22 listopada 2012 r. w Szkole Podstawowej Nr 169 im. Orła Białego odbył się II Szkolny Festiwal Nauki „Orły na tropie”. W wydarzeniu wzięli udział Radni Dzielnicy Wilanów: Pani Bożena Laskowska, Pan Krzysztof Kanabus, dyrektorzy wilanowskich placówek: Panie: Aniela Trefoń z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2, Katarzyna Potrzebowska z Gimnazjum Nr 116, Ewelina Jankowska i Anna Zalewska z Zespołu Szkół NR 79. Organ prowadzący Urząd Dzielnicy Wilanów reprezentowała Pani Agnieszka Porębska. Wśród gości były też wspierające imprezę organizacyjnie - przewodnicząca Rady Rodziców Pani Katarzyna Kozak i Pani Anna Krokosz. Przybyła również Pani Małgorzata Rakowska, długoletnia przewodnicząca rady rodziców, przyjaciel szkoły.
W tym szczególnym dniu uczniowie przyszli do szkoły bez podręczników i piórników - mimio to tego dnia powrócili do domów rozemocjonowani i z głowami pełnymi wiedzy. Odbyły się bowiem warsztaty edukacyjne prowadzone przez nauczycieli i wyjatkowych gości. Były to warsztaty:
„Dinozaury, dawni mieszkańcy Ziemi”: Zajęcia- prwdziwy hit Festiwalu: Uczniowie ucieszyli się na spotkanie, ze znanym im z I Festiwalu Nauki i wspólnej wycieczki w świętokrzyskie kamieniołomy, Panem Piotrem Szrekiem, dyrektorem Muzeum Geologicznego w Warszawie. Pan Piotr opowiedział o życiu dinozaurów. Niespodzianką był szczególny eksponat: odcisk łapy dinozaura.
Równie ciekawy był, przygotowany przez Pana Cezarego Krawczyńskiego, pracownika Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk wykład pt. „Zwierzęta z dawnych epok”. Z Panem Cezarym uczniowie udali się w „podróż” w czasy słoni leśnych, lwów jaskiniowych, turów i innych interesujących zwierząt zamieszkujących kiedyś ziemię. Dzieci zaciekawiły się wspaniałymi eksponatami: oglądały ogromne kości dawnych zwierząt, mogły powąchać sierść mamuta i oczywiście zamęczać prowadzącego nurtującymi ich pytaniami.
„Jak być skutecznym”: Pracownicy firmy RE/MAX Top Nieruchomości, nie dość, że uświetnili Festiwal balonikami i nagrodami, to jeszcze opowiedzieli jak ważne jest zdobywanie wiedzy, rozwijanie zainteresowań. Podczas warsztatów radzili też z skąd czerpać motywację do rozwoju. Od dobrego ucznia bowiem niedaleko do dobrego pracownika i człowieka wykonującego z pasją swój zawód .
„Telefony przyszłości”: Pan Przemysław Krokosz, informatyk, przedstawił dzieciom historię telefonu. Mogły one porównać telefony, których często same już używają, do pierwszych telefonów komórkowych. Najbardziej zainteresowane jednak były nowatorskimi prototypami telefonów przyszłości nad którymi obecnie pracują projektanci i informatycy. Uczniowie zadawali panu Przemkowi wiele pytań a także snuli rozważania na temat niesamowitych obecnie możliwości technicznych.
"Zumba, jak zdrowo i aktywnie żyć" :Pani Ania Budnicka, trenerka zumby krótko i ciekawie opowiedziała o zdrowym stylu życia, po czym od razu pokazała uczniom jak wcielić "zdrowe przykazania" w życie - a mianowicie rozpoczęła trening zumby. Cała sala:uczniowie, nauczyciele oraz goście świetni bawili się w rytm muzyki naśladując niesamowicie energiczną panią Anię.
„Robotyka” : dzięki uprzejmości firmy i-COUNT, uczniowie mieli okazję konstruować roboty w oparciu o instrukcje oraz własne pomysły. Warsztaty prowadzone były na zestawach do robotyki dla dzieci Lego WeDo.
„Porcelana”: Pani Paulina Biernacka-Noceń, historyk sztuki zaaranżowała w jednej z sal lekcyjnych manufakturę porcelany. Uczniowie poznali recepturę i sposób wyrobu porcelany, historię „białego złota” oraz obejrzeli najsłynniejsze serwisy. Pod okiem Pani Pauliny prowadzili eksperymenty pozwalające rozróżnić porcelanę od innych wyrobów. Największą przyjemność sprawiło im jednak ręczne zdobienie talerzyków tzw. wzorem cebulowym. Są one piękną pamiątką festiwalu.
„Praca sędziego”: Sala czytelni na ten dzień zamieniła się w salę sądową. „Rozprawę” poprowadził najprawdziwszy sędzia: Pan Mariusz Belowski. Przybliżył on uczniom mitologiczną postać Temidy i opowiedział o swojej pracy w sądzie. Następnie uczniowie, przebrani w togi: sędziowską, adwokacką i prokuratorską mieli okazję odtworzyć tok rozprawy i na żywo usłyszeć dostojny dźwięk młotka sędziowskiego.
„Młodzi finansiści”: Pracownicy Banku PKO BP przygotowali dla uczniów zajęcia przygotowujące ich do rozsądnego gospodarowania pieniędzmi. Uczniowie przekonali się jak ważne jest właściwe rozsądne podejście do pieniędzy; oprócz rozmów i zadań dotyczących pojęć takich jak budżet, inwestycje i oszczędzanie mieli okazję do przemyśleń, co można kupić za pieniądze.
Sala archeologii: „Ulepieni z te samej gliny”: Pani Aleksandra Pałasz, studentka archeologii zaprezentowała dzieciom zdjęcia z wykopalisk archeologicznych, opowiedziała o pracy archeologa. Przyniosła również eksponaty: fragmenty glinianych naczyń - to ich historia była motywem przewodnim spotkania. W drugiej części zajęć dzieci miały okazję zapoznać się z technikami lepienia, powstały piękne, wzorowane na starodawnych gliniane naczynka.
„Jak zbudować swoje szczęście już w młodym wieku”- Pan Andrzej Dąbrowski, Kuchmistrz, Och(!) mistrz, Pisarz, Rezoner powitał młodzież zgromadzoną na sali śpiewnym „dzień dobry” , po czym porwał uczniów do wznoszenia radosnych afirmacji. Podczas wykładu motywował młodzież do mądrego a przez to szczęśliwego życia. Uczniowie, biorąc sobie do serca rady Pana Andrzeja mogli zobaczyć się i swoich rówieśników w optymistycznym zwierciadle, inaczej mówiąc założyć różowe okulary i zapomnieć o codziennych troskach. A i pyszne ciasteczka przygotowane własnoręcznie przez prowadzącego pozytywnie nastrajały.
„Papierowe niespodzianki”: Dzieci eksperymentowały, pod okiem Pani Elwiry Juszczak, z papierem i gazetami. Były to następujące zabawy i sztuczki: „Złap mnie” - zabawa zręcznościowa polegająca na złapaniu kartonika jedną ręką, „Składanie papieru”- eksperyment, mówiący o tym, ile razy można złożyć kartkę papieru na pół, niezależnie od jego grubości, zabawa „Kapitan” polegająca na składaniu gazety wg opowiadania prowadzącego, „Kto ostatni, ten...” - zabawa strategiczna polegająca na wyciąganiu 1,2,3 kartek; przegrywa ten, kto wyciągnie ostatnią kartkę, oraz sztuczka „Wielki skok- udowadniająca, że nie wszystko jest takie, jakie się wydaje. Zajęcia miały na celu pokazanie, jak można ponownie wykorzystać różnego rodzaju papier i dobrze się przy tym bawić.
„Myślę, więc jestem” sala łamigłówek, prowadzący Angelika Duda: Dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę z zakresu mnożenia i dodawania podczas zabaw, zagadek, układanek. Największym zainteresowaniem cieszyło się bingo matematyczne z ziarenek kawy.
„Doświadczenia przyrodnicze”: prowadzący Izabela Jasny wraz ze swoimi uczniami: Jakubem Masłowskim, Julia Sekrecką, Mają Tomiak, Zuzanna Nowosielską. Uczestnicy warsztatów mogli się przekonać, czy powietrze może podnieść książkę, co dzieje się z balonikiem w pudełku próżniowym, czy woda słodka waży tyle samo co słona, czy jajko potrafi pływać. Inny, ciekawy eksperyment uświadomił też dzieciom, jak ważne jest dla ich zdrowia i bezpieczeństwa picie wody oraz noszenie kasków ochronnych.
„Eksperymenty”: Pani Joanna Sarzyńska zaprezentowała uczniom doświadczenia z wodą i powietrzem: „Kolor wypływa, czarne przegrywa” , „Szalona pończocha”, „Kanciaste bańki”. Już same nazwy doświadczeń zaintrygowały dzieci, nie mówiąc już o możliwości zbudowania konstrukcji ze słomek i plasteliny umożliwiającej puszczanie kwadratowych baniek!.
W przerwach między warsztatami i wykładami uczniowie i gości mogli zapoznać się z książkami na stoisku Wydawnictwa Państwowego Instytutu Geologicznego. Za niewielką sumę można było nabyć ciekawą książkę podróżniczą, pozycje o bogactwach nauralnych Polski czy życiu dawnych organizmów. Szkoła otrzymała w prezencie zestaw tych pięknie wydanych książek.
Na stoisku w korytarzu szkolnym prezentowała się także firma RE/MAX Top Nieruchomości, która przygotowała dla dzieci balony i gadżety.
Całość festiwalowych zdarzeń okraszona była smakołykami przygotowanymi przez rodziców uczniów.
Dzięki Rodzicom, wspaniałym gościom i nauczycielom prowadzącym zajęcia II Festiwal Nauki możemy uznać za wielki sukces!
Do zobaczenia za rok na III Festiwalu Nauki "Orły w laboratorium"
II FESTIWAL NAUKI "Orły w laboratorium"
PROGRAM
SALA
TYTUŁ
GOŚCIE/ PROWADZĄCY
godzina
2
„Sala doświadczeń przyrodniczych”
Pani Izabela Jasny, uczniowie
8.00-8.45
9.45-10.30
12.50-13.35
2
„Zwierzęta z dawnych epok”
Pan Cezary Krawczyński, pracownik Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk
10.40.-11.25
11.45-12.30
3
„Telefony przyszłości”
Pan Przemysław Krokosz, informatyk
12.50-13.36
s.3
„Jak być skutecznym: na przykładzie firmy Re/max”
Pracownicy firmy REMAX
10.40-11.25
11.45-12.30
s. gimn.
Jak zbudować swoje szczęście już w młodym wieku
Pan Andrzej Dąbrowski Kuchmistrz, Och(!) mistrz, Pisarz, Rezoner
8.50- 9.35
s. gimn.
„Dinozaury: dawni mieszkańcy ziemi”
Pan Piotr Szrek, dyrektor Muzeum Geologicznego w Warszawie
10.40-11.25
s. gimn.
„Zumba: jak zdrowo i aktywnie żyć”
Pani Anna Budnicka, trenerka zumby
11.45-12.30
4
„Sala Eksperymentów”
Pani Joanna Sarzyńska
9.45-13.35
8
„Młodzi finansiści”
pracownicy banku PKO BP
8.00-11.25
9
„Porcelana”
Pani Paulina Noceń, historyk sztuki
8.50-10.30
11.45-13.35
10
Sala archeologii”
„Ulepieni z tej samej gliny”
Pani Aleksandra Pałasz, studentka archeologii
8.50-12.30
28
Sala Temidy
„Praca sędziego”
Pan Mariusz Belowski, sędzia
8.00-11.25
16 a
„Sala papierowych niespodzianek”
Pani Elwira Juszczak
8.00-11.25
16 a
„Myślę więc jestem”- gry i zabawy rozwijające logiczne myślenie
Pani Angelika Duda
8.50-10.30